Αποκριάτικη γιορτή 2ου Δημοτικού Σχολείου Κολινδρού

Μια όμορφη αποκριάτικη γιορτή διοργάνωσαν οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του 2ου Δημοτικού Σχολείου Κολινδρού την Παρασκευή 20 Φεβρουαρίου 2015. Οι μαθητές  παρουσίασαν έθιμα της αποκριάς και χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς.  Το έθιμο «χάσκα» αλλά και το γαϊτανάκι κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών, προσφέροντας ευχάριστες στιγμές κεφιού και χαράς.

Η «χάσκα» ή ο «χάσκας», είναι ένα αποκριάτικο έθιμο που τηρείται κυρίως στην περιοχή της Μακεδονίας, την τελευταία Κυριακή της Αποκριάς. Σε πλάστη δένεται κλωστή που στην μια της άκρη κρέμεται ένα ξεφλουδισμένο αβγό. Ο παππούς ή κάποιος θείος της οικογένειας κάθεται στο κέντρο ή στην περιφέρεια κύκλου που αποτελείται από τα νεότερα μέλη της οικογένειας και με παιγνιώδη τρόπο χειρίζεται την χάσκα ενώ τα παιδιά της οικογένειας προσπαθούν με το στόμα και χωρίς τη βοήθεια των χεριών να πιάσουν το αβγό! Όποιος τα καταφέρει θεωρείται τυχερός. Ένα έθιμο που σηματοδοτεί την έναρξη της Σαρακοστής καθώς λέγεται πώς «με αβγό κλείνει το στόμα το βράδυ της Αποκριάς, με αβγό ανοίγει το βράδυ της Ανάστασης».

Στο σχολείο μας το έθιμο προσαρμόστηκε με παιγνιώδη τρόπο ενώ το αβγό αντικαταστάθηκε με λουκούμι.