Φ. 3/991/Γ1/776/28-9-2000/ΥΠΕΠΘ

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΚΑΝΟΝΩΝ ΕΦΗΜΕΡΙΑΣ

1.     Οι Εφημερεύοντες προσέρχονται στο σχολείο 15΄ πριν την έναρξη των μαθημάτων και αποχωρούν 5΄μετά τη λήξη, αφού φύγουν όλοι οι μαθητές. Για τους  μαθητές του Ολοημέρου υπεύθυνος  είναι ο δάσκαλος του Τμήματος.
  2.     Ελέγχουν την καθαριότητα των κοινόχρηστων χώρων της αυλής.
  3.     Φροντίζουν για τη σύνταξη των μαθητών στην πρωινή προσευχή.
  4.     Είναι αρμόδιοι για την τήρηση του ωραρίου διδασκαλίας και των διαλειμμάτων  (κουδούνι).
  5.     Συνεργάζονται με τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς για την αποχώρηση όλων των μαθητών από τις αίθουσες κατά τη λήξη του διδακτικού ωραρίου.
  6.     Επιτηρούν τους μαθητές στα διαλείμματα κατανέμοντας μεταξύ τους τους χώρους (όταν πρόκειται για περισσότερους του ενός εφημερεύοντες), ώστε να υπάρχει επίβλεψη, η οποία είναι απαραίτητη για την ασφάλεια των παιδιών.
  7.     Ελέγχουν τον αύλειο χώρο, ώστε να αποτρέπεται η προσέγγιση ή η είσοδος ατόμων που δεν έχουν σχέση με τη σχολική κοινότητα και δεν είναι δικαιολογημένη η εκεί παρουσία τους.

Ο Δ/ντής

Δημήτριος Κ. Χλεμές