2o  ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΛΙΝΔΡΟΥ

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Erasmus+

Το 2ο 6/Θ Δημοτικό Σχολείο Κολινδρού συντονίζει για τα σχολικά έτη 2016-17 και 2017-18   Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ Δράση ΚΑ2 - Στρατηγικές Συμπράξεις στον τομέα της Σχολικής Εκπαίδευσης  με τίτλο: «Multicultural Communication: BreakingStereotypes» και κωδικό αριθμό 2016?1?EL01?KA219?023473_1.

Παραθέτουμε παρακάτω  ενημερωτικά στοιχεία που αφορούν  στο πρόγραμμα:

Θέμα προγράμματος

Πολυπολιτισμική επικοινωνία: Καταργώντας τα στερεότυπα

(Στα Αγγλικά  - Multicultural Communication: Breaking Stereotypes)

Χώρες που συμμετέχουν

1.        Ελλάδα ? Κολινδρός ? 2ο  Δημοτικό Σχολείο ? Συντονιστικό σχολείο
  2.        Βουλγαρία- Dolna Oryahovitsa - Saints Cyril and Methodius Primary school
  3.        Ρουμανία -Curtea de Arges-Scoala Gimnaziala Mircea cel Batran
  4.        Λιθουανία- Garg?dai-Gargzdu Minijos  progimnazija
  5.        Πολωνία -Lubycza Kr?lewska-Nikodem Sulik's Primary School
  6.        Πορτογαλία -Torres Novas-Agrupamento de Escolas Artur Gon?alves
  7.        Ιταλία -Formia- I.C. Alighieri Formia ? Ventotene
  8.        Τουρκία- MERS?N-Memduh T?rko?lu Ortaokulu
  9.        Ισπανία- Alcover  Tarragona-Institut d? Educaci? secund?ria Fonts del Glorieta

ΣΤΟΧΟΙ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ

• Η καλλιέργεια και ανάπτυξη δεξιοτήτων στην Αγγλική γλώσσα
  • Η απόκτηση ψηφιακών δεξιοτήτων  με σκοπό  τα παιδιά να επικοινωνούν και να παρουσιάζουν τη δουλειά τους (επεξεργασία κειμένου, χρήση πολυμέσων) και να συγκεντρώσουν υλικό (αναζήτηση στο διαδίκτυο)
  • Η απόκτηση γλωσσικών δεξιοτήτων  για να επικοινωνούν αποτελεσματικά
  • Η απόκτηση πολιτιστικών δεξιοτήτων γνωρίζοντας τις πολιτιστικές ιδιαιτερότητες κάθε χώρας, μαθαίνοντας παραδόσεις και έθιμα από τους εταίρους μας στο πρόγραμμα και γνωρίζοντας την τοπική και εθνική πολιτιστική κληρονομιά των εταίρων μας. Να μάθουν ακόμη να προσεγγίζουν κάθε μορφή τέχνης των συμμετεχουσών χωρών με σεβασμό και κατανόηση.
  • Η ανάπτυξη Κοινωνικών δεξιοτήτων  και αυτονομία μέσω της συνεργασίας σε ένα  κοινό έργο με εταίρους  από πολλές χώρες.
  • Η αναγκαιότητα να παρουσιάσουν στοιχεία  για τη δική του κουλτούρα  ο κάθε εταίρος (έθιμα, παιχνίδια, συνταγές, έργα τέχνης, καλλιτεχνικές δημιουργίες ? μουσική, τραγούδια, χορός...), σε κάποιον που δεν είναι εξοικειωμένος με αυτά, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις και δίνοντας κίνητρα στην ομάδα ?στόχο, δηλαδή στους μαθητές μας.

Το έργο αυτό διαρθρώνεται πάνω  σε 5 βασικές δραστηριότητες: 4 αφορούν κυρίως τους μαθητές και 1 πραγματοποιείται από τους εκπαιδευτικούς με στόχο να βοηθήσει τους μαθητές.

Οι 4 κύριες δραστηριότητες για τους μαθητές οργανώνονται γύρω από τα θέματα των τροφίμων, τους χορούς και τα τραγούδια, τα παιχνίδια και τα αθλήματα, και, τέλος, τις τέχνες.

Σημαντικότερες δράσεις

Κατά την πρώτη συνάντηση  έγινε και η πρώτη  μεγάλη δραστηριότητα. Διοργανώθηκε ένα κοινό γεύμα για τους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές του σχολείου και τις οικογένειές τους.

• Κατά τη δεύτερη μεγάλη δραστηριότητα, θα οργανωθεί μια μέρα  αφιερωμένη στο παιχνίδι. Οι γονείς και οι μαθητές καλούνται να παίξουν παιχνίδια με τους εταίρους μας.
  • Σε μια τρίτη συνάντηση  θα  παρουσιαστούν εθνικοί παραδοσιακοί χοροί και τραγούδια  από κάθε χώρα.
  • Στο μέσο του δεύτερου έτους θα διοργανωθεί μια έκθεση σε κάθε χώρα στην οποία θα παρουσιαστούν όλες οι παραγωγές των μαθητών που σχετίζονται με το έργο.
  • Προς το  τέλος του δεύτερου έτους, θα οργανωθεί και θα παρουσιαστεί μια θεατρική παράσταση εμπνευσμένη από τις δημιουργίες των μαθητών και τα έργα των συνεργατών.
  • Με το τέλος του έργου, θα δημιουργηθεί μια ψηφιακή εφαρμογή στην οποία θα παρουσιάζονται οι γνώσεις, τα διδακτικά και μεθοδολογικά εργαλεία αλλά και οι παιδαγωγικές διαστάσεις του έργου.
  • Η επόμενη συνάντηση θα γίνει από 30 Μαρτίου μέχρι και 4 Απριλίου 2017 στη Ρουμανία. Θα συμμετέχουν εκπαιδευτικοί.
  • Σε κάποιες συναντήσεις θα συμμετέχουν και μαθητές.
  • Τα  έξοδα οργάνωσης, μετακίνησης, διαμονής και διατροφής  καλύπτονται  όλα από το πρόγραμμα.

Για πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα μπορείτε να επισκέπτεστε:

Την ιστοσελίδα του προγράμματος:

Τη σελίδα στο Facebook:

Δημήτριος Χλεμές